Periodontologija

Apie prastėjančią aplink dantį esančių audinių būklę „praneša“ kraujuojančios, ištinusios ir skausmingos dantenos, blogas burnos kvapas, giluminis danties skausmas, o kai infekcija yra labiau pažengusi – ir pasirodantys pūliai.

Pastebėjus šiuos simptomus, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją, kad būtų užkirstas kelias tolesnei ligos raidai. Uždavinys padėti pacientui įveikti kraujuojančias, skausmingas dantenas ar infekcijos apimtus kitus šalia danties šaknies audinius tenka periodontologui. Pirmojo vizito metu, periodontologas specialiu įrankiu – periodonto zondu apžiūri aplink dantį esančius audinius, danties „kišenę“ ir pagal pažeidimų mastą diagnozuoja ligą. Esant negiliems pažeidimams dažniausiai diagnozuojamas dantenų uždegimas – gingvitas. Laiku negydoma ar dažnai pasikartojanti ši liga gali sukelti paradontozę – gerokai sunkesnę ligą, kai pažeidžiami gilieji danties „kišenės“ audiniai: tuomet kenčia ne tik dantenos, danties šaknies aplinkiniai audiniai, bet ir žandikaulio kaulas. Vadovaudamasis periodonto zondu atlikto tyrimo rezultatais, panoraminių rentgeno nuotraukomis bei paciento įvardytais simptomais, gydytojas sprendžia, kokį gydymo metodą taikyti.

Konservatyvus gydymo metodas taikomas, kai dar nėra negrįžtamų padarinių ir ligą galima kontroliuoti neinvazinėmis priemonėmis. Šioje stadijoje dažniausiai užtenka atlikti profesionalią burnos higieną, pašalinti susikaupusias dantų apnašas ir akmenis, išvalyti danties „kišenę“. Kai dantenos yra labai jautrios ar pacientas sunkiai toleruoja skausmą, burnos higiena atliekama su vietiniu nuskausminimu. Taikant šį gydymo metodą, gali būti skiriami vaistai ar injekcijos. Praėjus 6-8 savaitėms po gydymo kurso pabaigos, periodontologas atlieka pakartotinę apžiūrą. Jeigu infekcijos nebėra, pacientui belieka reguliariai lankytis pas odontologą, kad būtų išsaugotas pasiektas rezultatas. Visgi jeigu gydymas nepasiteisino, gali būti taikomos neinvazinės arba chirurginės gydymo priemonės. Chirurginio gydymo prisireikia sudėtingesniais atvejais, kai periodotologinės ligos jau yra pažengusios. Procedūros metu šalinami giliai po dantenomis esantys akmenys ir apnašos, taip pat pažeisti danties „kišenės“ audiniai, koreguojamas pažeistas žandikaulio kaulas. Kai kuriais atvejais periodontologas šalina ir dantis, kai dėl ligos padarinių jų nebegalima stabiliai išlaikyti žandikaulyje. Atliekant chirurgines procedūras, gali būti ne tik atstatomos pašalintos dantenų dalys, bet ir skatinama žandikaulio kaulo regeneracija, prieš tai nušlifavus pažeisto kaulo vietas. Chirurginės procedūros atliekamos taikant vietinę nejautrą, todėl pacientas jų metu didelio diskomforto nejaučia. Kiek procedūrų reikės, gydytojas periodontologas sprendžia kiekvienu atveju individualiai, atsižvelgdamas į ligos eigą, reagavimą į gydymą ir pasiektus rezultatus.

Palaikomoji priežiūra: Pabaigus tiek konservatyvaus, tiek chirurginio gydymo kursą, labai svarbu, jog pacientas ir toliau bendradarbiautų su periodontologu, vykdytų jo nurodymus. Atsakinga kasdienė dantų priežiūra tampa esminiu aspektu, kadangi ligai atsinaujinus, pasiekti efektyvių gydymo rezultatų yra gerokai sudėtingiau. Kas 3 – 6 mėnesius būtina atlikti profesionalią burnos higieną, kad besikaupiančios apnašos ir akmenys nesukeltų pakartotinių infekcijų. Taip pat gydytojas gali skirti geriamų probiotikų, taip siekiant užtikrinti gerųjų bakterijų burnos gleivinėje pusiausvyrą. Profilaktiniai vizitai pas periodontologą taip pat būtona palaikomosios priežiūros dalis. Apžiūrų metu, gydytojas įvertins, kaip sekasi išlaikyti pasiektus rezultatus, taip pat esant poreikiui gali būti atliekami vėžinių susirgimų tyrimai, tikrinamos dantų plombos, vertinama, ar nėra ėduonies simptomų. Gydytojas periodontologas taip pat pateiks asmenines rekomendacijas dėl asmeninės dantų priežiūros ir higienos. Bendros gydytojo ir paciento pastangos yra nukreiptos apsaugoti pacientą nuo galimo dantų netekimo ir šalinimo, todėl labai svarbi paciento kantrybė, suinteresuotumas padėti gydytojui bei drausmė laikantis jo nurodymų.

Estetinė periodontologija

Periodontologinis gydymas gali būti taikomas sprendžiant estetines paciento problemas. Dažniausiai jos susijusios su tuo, kiek danties karūnėlės paviršiaus dengia dantenos.

  •  Kai dantenos dengia pernelyg didelį danties paviršiaus plotą, susiformuoja danteninė šypsena. Ji koreguojama pašalinant dantenų perteklių ir atidengiant daugiau matomo balto danties ploto. Šios korekcijos gali būti atliekamos ir ruošiant dantis kitoms atstatomosioms ar estetinėms procedūroms.
  •  Kai dantenos dengia per mažai danties, pernelyg akivaizdžiai atidengiamos danties šaknys. Tokiu atveju, estetinė problema sprendžiama dantenų

priauginimu. Iš paciento gomurio arba kito donoro šaltinio paimami dantenų persodinimui reikalingi audiniai, kuriais kompensuojama trūkstama kaulo ir dantenų dalis.

Kad ir kuris iš minėtų atvejų pacientui keltų diskomfortą, estetinės periodontologijos gydymo rezultatai grąžina pasitikėjimą savimi ir savo šypsena. Neatidėliokite!

Periodontologiniais pacientais mūsų klinikoje rūpinasi gydytojas odontologas – periodontologas Adomas Rovas. Turi sukaupęs 7 metų darbo patirtį ir yra Europos Periodontologijos Federacijos (EFP) bei Amerikos odontologų asociacijos studentų tyrėjų asociacijos (SCADA) narys, pastarosios 2017 m. apdovanotas prestižine “Henry M. Thornton” (JAV) vardo skatinamąja stipendija doktorantūros studijoms.

Gydytojas praktikoje remiasi naujausiomis savo srities žiniomis ir taiko pažangiausius gydymo metodus.

Registruokis konsultacijai